O mnie – Wiktoria Srebnicka

Wiktoria Srebnicka
Wiktoria Srebnicka

Nazywam się Wiktoria Srebnicka. Jestem psychologiem w trakcie IV-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w „Laboratorium Psychoedukacji”. Moja szkoła prezentuje podejście psychodynamiczne, co oznacza, że duży nacisk kładzie się na relację terapeutyczną oraz nieświadome mechanizmy, które kierują człowiekiem. Współczesna terapia psychodynamiczna, która wywodzi się z psychoanalizy, na szczęście, nie jest tak skostniała i zadufana w sobie jak kiedyś, dzięki czemu terapeuci z tego nurtu coraz częściej korzystają z odkryć innych podejść, sukcesywnie wzbogacając swój warsztat i zwiększając skuteczność leczenia.

Przez ostatnie dwa lata wolontaryjnie pracowałam na oddziałach psychiatrycznych (oddział dla osób z doświadczeniem psychozy, oddział zaburzeń osobowości oraz oddział ogólnopsychiatryczny) w Szpitalu Wolskim oraz MSCZ w Tworkach. To sprawiło, że uderzyła mnie uniwersalność ludzkiego cierpienia oraz jego przejawów. Zobaczyłam, jak niewiele różni mnie od osób w szpitalach, które borykają się z niezrozumieniem i wykluczeniem społecznym. Myślę, że w tym tkwi cały sęk psychoterapii, że działa ona właśnie dlatego, że osoba potrzebująca pomocy oraz terapeuta są bardzo podobni i przeżywają podobne problemy; podobne rzeczy sprawiają im cierpienie. Właśnie dzięki tym podobieństwom terapeuta rozumie przeżycia klienta, jego lęki, trudności, odczucia i wie, jak mu pomóc.

Nazwa strony, „Stając się sobą” nie jest przypadkowa. Gdybym miała w najprostszy sposób powiedzieć, czym jest psychoterapia, to jest to właśnie stawanie się sobą. Wielu z nas z różnych przyczyn zatraciło umiejętność bycia sobą, zapomniało o tym, kim się jest, czego się pragnie oraz co jest ważne. Niektórzy nie mogą być sobą z lęku przed społeczną oceną, inni —  ostatnio byli sobą w dzieciństwie. Powiedziałabym, że psychoterapia jest czymś w rodzaju powrotu do domu, do siebie, i chciałabym ten powrót, choć w niewielkim stopniu, przybliżyć moim Czytelnikom.

Prywatnie jestem mężatką, mieszkam w Warszawie i pasjonuję się malarstwem.

Wiktoria Srebnicka, autorka bloga „Stając się sobą„.