Niemowlę jest niebywale inteligentną istotą i są na to dowody. Chciałabym opowiedzieć o fascynujących badaniach, które pokazują, że już noworodki mogą pochwalić się zadziwiającymi kompetencjami.
Czy niemowlęta mogą przejawiać problemy psychiczne? Co możemy powiedzieć o dzieciach, które nie udaje się namówić do ssania piersi, które zwracają pokarm, nie łapią kontaktu wzrokowego i często popadają w stany silnego napięcia? Dzięki postępowi nauki i licznym badaniom…
Trauma wczesnodziecięca jest pojęciem coraz lepiej znanym. Nikt już nie ma wątpliwości co do tego, że dziecko łączy silna więź z jego rodzicami. Jest to relacja szczególna i niesamowicie ważna, gdyż stanowi matrycę do kolejnych związków z innymi ludźmi, którzy pojawią się na drodze naszego dziecka.
Dorośli mają mętlik w głowie i potrzebują konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy dziecko powinno spać z rodzicami w łóżku. Specjaliści śpieszą się z pomocą: jedni przekonują, że to przecież pomaga w budowaniu więzi i pozwala dziecku poczuć bliskość opiekunów. Inni — twierdzą…
Po co rodzicom wiedzieć o procesie separacji—indywiduacji? Właśnie ta wiedza pomaga odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko może odłączyć się od matki i bez strachu oraz dodatkowych komplikacji pójść do przedszkola.
Cichy borderline lub też inaczej wysokofunkcjonujący borderline jest diagnozą rzadziej opisywaną w literaturze, w związku z czym jest to zaburzenie również gorzej wykrywalne. W USA specjaliści posługują się nazwą „quiet” albo „silent borderline”, co jest tożsame z określeniem „high functioning borderline.”
Trudne dziecko – to trudne emocje. Ciężko jest rodzicom, ale też cierpi przy tym sam maluch. Uwierzcie, że płacz, krzyk, atak złości, tarzanie się po podłodze, bicie i kopanie to żadna przyjemność. Dziecko nie robi tego, bo lubi, tylko dlatego, że nie potrafi inaczej.
Najpopularniejsze posty
Trauma wczesnodziecięca. Nie funduj tego swoim dzieciom
Najlepsze filmy o psychoterapii
Kino a choroby psychiczne
Osobowość masochistyczna, czyli “dla dobra innych poświęcę samą siebie”