Site icon Stając się sobą

Kino a choroby psychiczne

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh

Książka „Kino a choroby psychiczne” stała się dobrym dopełnieniem nauki studentów psychologii i psychiatrii, ale również wartościową pozycją dla osób zainteresowanych zdrowiem psychicznym. Jest nie tylko ciekawostką na półce miłośników dobrego kina, ale też solidnym narzędziem edukacyjnym. Pomimo tego, że w artykule umieszczę tylko te filmy, które w miarę trafnie pokazują życie zmagających się z różnymi problemami psychicznymi osób, musimy pamiętać, że nie każda produkcja zasługuje na uwagę. Są filmy, które wyrządzają więcej krzywdy niż korzyści: stygmatyzują, zakłamują rzeczywistość, wzmacniają krzywdzące stereotypy. Myślę, że temat „kino a choroby psychiczne” trafnie ujął scenarzysta filmu „Piękny umysł” Akiva Goldsman, który z empatią i zrozumieniem podchodzi do ludzi, którzy zdaniem większości nie mieszczą się w granicach normy. Zamieszczam jego wypowiedź.

Oglądanie filmów o tematyce dotyczącej zdrowia psychicznego często przypomina chodzenie do zoo. Film może być wspaniały, lecz idziesz do kina z niby normalnym towarzyszem i razem patrzycie na osobę chorą psychicznie. Oglądasz chorobę z zewnątrz, co nie służy empatii ani zrozumieniu. Gdybyśmy mogli ujrzeć świat oczami osoby chorej psychicznie, postrzegalibyśmy ją inaczej. Jeżeli choć jeden człowiek po wyjściu z kina zobaczy na rogu ulicy kogoś krzyczącego w próżnię i zwróci się do niego z większym niż dotąd zrozumieniem, będzie to oznaczać, że zrobiliśmy dobrą robotę. 

Kino a choroby psychiczne. Zaburzenia osobowości

(typologia wg. Nancy McWilliams)

Osobowość narcystyczna 

Osobowość schizoidalna (schizotypowa)

Vincent van Gogh

Prof Nancy McWilliams nie wyróżnia osobowości schizotypowej, główne cechy której pokrywają się z osobowością schizoidalną. Osobowość schizoidalna i schizotypowa według McWilliams i Gabbarda znajdują się na jednym kontinuum, w związku z czym ich podział jest sztuczny. Gdyby jednak ktoś się uparł:), to publikuję dwa filmy z bohaterami prezentującymi cechy schizotypowego zaburzenia osobowości. 

Osobowość obsesyjno-kompulsywna (anankastyczna)

Osobowość masochistyczna 

Osobowość histeryczna 

Vincent van Gogh

Osobowość psychopatyczna (antyspołeczna)

Osobowość paranoidalna 

Osobowość dysocjacyjna (wieloraka)

Filmy, pokazujące różne typy zaburzeń osobowości

Kino a choroby psychiczne. Najczęściej spotykane zaburzenia

Borderline

Vincent van Gogh

Schizofrenia 

Depresja

Zaburzenie dwubiegunowe (ChaD)

Zaburzenia lękowe

Polecam

Jeśli potrzebujecie więcej przykładów, to polecam książkę Kino a choroby psychiczne”

Exit mobile version